Státní správě se zatím nedaří následovat trendy digitalizace.

Stále nedostatečně rozvinuté internetové služby v oblasti veřejné správy jsou jedním z důvodů, proč se Česká republika mezi sedmadvaceti členskými státy Evropské unie umístila v úrovni vyspělosti digitální ekonomiky a společnosti až na 18. místě. ČR tak v indexu DESI, který zveřejnila Evropská komise, skončila pod průměrem EU. Právě úroveň digitalizace státní správy, takzvaného eGovernmentu, v současnosti sráží možnosti Česka velmi výrazně.

Všechny země visegrádské čtyřky přitom skončily až za ČR. Nejlepší je situace v oblasti digitálních technologií v Dánsku, Finsku a Švédsku, nejhůře je na tom Rumunsko. Dvě předposlední příčky obsadily Řecko a Bulharsko. V hodnocení vyspělosti elektronizace státní správy skončila Česká republika v létě roku 2016 podle zprávy OSN až na 50. místě na světě. První byla Velká Británie, na druhém místě se umístila Austrálie. Při samotném hodnocení úrovně služeb eGovernmentu pak Česko skončilo až na 92. místě, za zeměmi jako je Bangladéš, Etiopie nebo Bělorusko.

Ačkoli ČR za poslední rok pokročilo v oblasti nabídky služeb elektronické veřejné správy i poptávky po nich, výkonnost zůstává stále pod průměrem EU. V počtu uživatelů těchto služeb se ČR umístila s 15% až na 26. místě z 28 členských zemí. Průměr EU je 34 %.

Ohledně úrovně připojení k internetu je ČR na devátém místě. K dispozici jej mělo loni 99 % domácností, evropský průměr je 98 %. Pokrytí sítěmi 4G je u nás podle indexu na dobré úrovni a podporuje rozšíření mobilního širokopásového připojení. Nepodařilo se naopak dosáhnout pokroku v oblasti využívání pevného širokopásového připojení a jeho dostupnost se zhoršila.

V celé EU používá internet aspoň jednou týdně 79 % občanů. ČR je mírně pod tímto průměrem. Alespoň základní digitální dovednosti má v celé unii 56 % populace, u nás je to 54 %, což je oproti loňskému indexu o tři procentní body méně.

Digitalizace je v rukou ministerstva financí, které na ni každý rok uvolňuje zhruba 296 milionů eur. České ministerstvo financí je naopak českými podniky kritizováno za to, že brzdí snahu firem o digitální a online komunikaci. Na finančních úřadech například není možné platit kartou a především poplatky na mnoha úřadech je stále nutné platit prostřednictvím papírových kolků. Firmy, které chtějí komunikovat se státem prostřednictvím datových schránek, tak nakonec stejně musí na konkrétní úřad či alespoň na poštu osobně a nalepit na tiskopis kolek.

Podle odborníků by mělo Česko hledat inspiraci v zahraničí u zemí, které nástup digitalizace zvládají lépe. Mimořádně dobré podmínky pro její zavádění má například Dánsko. V současné době tam má 92 procent populace ve věku 16 až 74 let doma internet doma a 95 procent podniků komunikuje s veřejným sektorem online.

Zajímají vás on-line vzdělávací zdroje? Chcete vědět, co se děje ve světě digitálních technologií? Pak nás sledujte na Facebooku!

čerpáno z webových stránek:

www.businessinfo.cz

www.tyden.cz

www.halonoviny.cz

www.info.cz