Iniciativa 202020

Z hlediska digitalizace, automatizace a plné automatizace je nejdále průmyslový sektor. Druhou oblastí, která zaznamenává pokroky, je oblast firem vůči spotřebitelům. Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček říká, že se v tomto smyslu nedaří státní správě. V zavádění elektronizace postupuje totiž špatně a lidi tím akorát zatěžuje.

„Nejde o to, že by principiálně nechtěla. U nás ale vlastně elektronizace ve smyslu firma vůči státní správě fakticky znamená jenom to, že to už neděláme s tužkou v ruce a s papírem, ale že to děláme s počítačem a myší,“ řekl Havlíček na rádiu Zet.

V rámci státní správy ovšem nedochází k redukci našeho pracovního úsilí ani k ušetření času, které by společnost žádala. Jako názorný příklad současné doby uvádí Havlíček elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle jeho slov jde o záležitost, která by nás v budoucnu stejně neminula.

Estonci drží prvenství

Na prvním místě v oblasti poskytování služeb e-Governmentu zůstává v Evropě Estonsko, kde mohou lidé online volit nebo platit daně. Tamní firmy z digitalizace těží díky tomu, že se nemusí zabývat přehnanou byrokracií a šetří tak čas i peníze.

Iniciativa 202020

Zastavit zaostávání České republiky v oblasti digitalizace má projekt Iniciativa 202020. Jeho cílem je do konce roku 2020 posunout Českou republiku v rozvoji e-Governmentu v Evropě mezi prvních 20 států. „V elektronizaci státní správy jsme už udělali řadu důležitých kroků. Nyní musíme tyto projekty intenzivněji a srozumitelněji představovat občanům a firmám,“ uvedl při příležitosti představení iniciativy loni v září předseda vlády Bohuslav Sobotka.

„Poté, kdy se v posledních deseti letech investovalo do velkých infrastrukturních projektů, které nejsou na první pohled vidět, je potřeba občanům a firmám konečně zprovoznit pestrou nabídku služeb, které budou stejně využívané a užitečné, jako je dnes nakupování přes internet nebo internetové bankovnictví,“ doplnil Zdeněk Zajíček, prezident ICT Unie.

Zajímají vás on-line vzdělávací zdroje? Chcete vědět, co se děje ve světě digitálních technologií? Pak nás sledujte na Facebooku!

 

čerpáno z online zdrojů webových stránek:

www.businessinfo.cz

www.tyden.cz

www.halonoviny.cz

www.info.cz